smutne historie mego życia
krążenie duże wikipedia
krążenie napęczniały brzuch
Krążenie płodowe zwierzęta
Krążenie azotu
krążenie krwi
krążenie kri
krążenie płodowe
 • jak podnieB6E6 moc motocykla
 • without a trace 4
 • agencja pielegniarska katowice
 • gelda kwot mlecznych
 • zespol aspargera

 • smutne historie mego życia

  Temat: Tradycyjna Medycyna Chińska
  Co myślicie o tego rodzaju leczeniu, rehabilitacji lub wspomaganiu terapii i leczenia konwencjonalnego? Wklejam fragment mojego artykułu o akupunkturze. Jak skończę to dołożę jeszcze o Chińskim Ziołolecznictwie .

  Akupunktura (z łacińskiego: acus – igła, pungere - nakłuwać) jest metodą leczenia zapoczątkowaną i rozwijającą się w Chinach. Akupunktura została wymyślona stosunkowo dawno, jednak powszechnie stosowana jest od niedawna. Obecnie jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod terapeutycznych na świecie i należy do Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM). Stosowanie akupunktury może być używane jako osobna terapia lub jako wspomaganie medycyny konwencjonalnej. Akupunktura opiera się na zasadzie równowagi pomiędzy dwoma równoważącymi się biegunami - Yin i Yang. Zdrowie, w zrozumieniu medycyny chińskiej, polega na współdziałaniu biegunowych sił Yin i Yang. Zachwianie równowagi pomiędzy tymi dwoma biegunami prowadzi do choroby, a zaburzenia powstałe na jego skutek nazywane są nadmiarem lub niedoborem. W polu sił Yin i Yang Powtaje energia uniwersalna Qi, zwana także energią życiową. Energia życiowa odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych, której spowolniony lub zatrzymany przepływ oznacza chorobę. Dalszym rozwinięciem systemu Yin/Yang była teoria pięciu elementów. Chińczycy twierdzili, że świat składa się z pięciu praelementów, którymi są ziemia, metal, woda, drzewo, ogień. Następnie każdemu z nich przypisali po jednym, głównym narządzie ciała:
  * sercu – ogień
  * śledzionia – ziemia
  * płuca – metal
  * nerki – woda
  * wątroba – drzewo
  Zauważono także, że pomiędzy tymi narządami istnieją takie same powiązania jak pomiędzy elementami, do których zostały one przypisane. Zatem mogą one działać w stosunku do siebie wspomagająco lub uzupełniająco, ale nigdy destrukcyjnie. Teoria ta w sposób symboliczny tłumaczy że wszystkie zjawiska w przyrodzie są ze sobą powiązane i wywierają na siebie wpływ i podlegają ciągłym przemianom. Przemianom tym także ulega Qi.

  Qi krąży wewnątrz organizmu oraz w kanałach energetycznych (tzw. meridianach – drogach przepływu energii) i wychodzi na powierzchnię skóry w wielu tzw. punktach akupunkturowych (PA).
  * Punkty tonizujące (pobudzające) – nakłuwanie powoduje pobudzenie.
  * Punkty sedatywne (hamujące) – nakłuwanie powoduje rozproszenie energii Qi i uspokojenie (hamowanie) czynności narządu związanego z tym PA.
  * Punkty źródłowe – nakłuwanie tych punktów samodzielnie lub połączone z nakłuwaniem punktów tonizujących powoduje pobudzenie, a sedatywnych hamujące.
  * Punkty spustowe łączące (Lo) – nakłuwanie pozwala na uzyskanie równowagi energetycznej między połączonymi w pary meridianami Yin i Yang.
  * Punkty zgodności tylnej (Shu) – punkty te znajdują się na grzbiecie. Ich nakłuwanie jest stosowane w leczeniu przewlekłych chorób. W przypadków chorób ostrych wskazane jest łącznie nakłuwania punktów Shu z Mu.
  * Punkty zgodności przedniej (Mu) – to inaczej punkty alarmowe. Są niezwykle wrażliwe w przypadku ciężkich, przewlekłych schorzeń.
  * Punkty kardynalne – nakłuwanie tych punktów powoduje przeniesienie nadmiaru energii w inne miejsca.
  * Punkty kluczowe (Xi) – magazynują energię, którą można używać w czasie jej niedoboru.
  Podczas nakłuwania niezwykle ważny jest materiał z jakiego jest wykonana igła (dostępne są złote, srebrne, stalowe oraz miedziane, a każda posiada inne właściwości), średnica i długość igły, szybkość nakłucia, głębokość, na jaką wprowadzamy igłę, kierunek nakłucia (zgodny lub niezgodny z przebiegiem meridianu), amplitudę obrotów igły, czas, na jaki pozostawiamy igłę w ciele, liczbę stosowanych igieł oraz ilość zabiegów i częstotliwość ich przeprowadzania.

  Akupunktura stosowana jest w leczeniu schorzeń urologicznych, bólach stawów, grzbietu, schorzeniach alergicznych oraz w gastroenterologii. Przydaje się także w zwalczaniu schorzeń neurologicznych, ortopedycznych (dysplazja, zapalenia kości i stawów, schorzenia kręgosłupa) i leczeniu stanów spastycznych mięśni szkieletowych i gładkich (kolka nerkowa, kolka jelitowa, szczękościsk). Dodatkowo akupunktura ma właściwości stymulujące układ odpornościowy, w związku z czym może być stosowana w przypadku wystąpienia chorób zakaźnych.  Chiński schemat punktów do akupunktury u konia z XIV wieku

  Źródło: hipiatria.fora.pl/a/a,12.html

  
  Wszelkie Prawa Zastrzeżone! smutne historie mego życia Design by SZABLONY.maniak.pl.